Idź do

„Kajakiem wokół Kurowa”

Szlak kajakowy w formie pętli, która zaczyna się i kończy na przystani kajakowej w Kurowie.  Występuje w 3 wariantach:

Trasa małej pętli – długość 1,6 km, czas płynięcia 40-45 min.
Trasa średniej pętli – długość 3,2 km, czas przepłynięcia do 1,5 h.
Trasa dużej pętli – długość 7,7 km, czas płynięcia ok 3 h.
Na szlaku umieszczono tablice kierunkowe ułatwiające poruszanie się. Każdy znak ma swój numer, co ułatwia orientację. 
Chęć wypożyczenia kajaka należy zgłosić w siedzibie Parku. Tutaj otrzymają Państwo mapkę z zaznaczonymi trasami i dodatkowe instrukcje.

Uwaga: Trasa Dużej Pętli polecana jest raczej wytrwałym kajakarzom przy względnie wysokich stanach wody. Duża część trasy prowadzi pod prąd. W okresach, gdy stan wody jest niższy (suche lato i jesień), niektóre odcinki na Kurówce są bardzo trudne do przepłynięcia ze względu na gęstą roślinność wodną. Trasy mogą być w takich warunkach okresowo zamykane. Jako alternatywę można też przepłynąć z parkowej przystani do mostu na Kurówce, przespacerować się groblą zerwanego mostu i powrócić do Kurowa.

„Narwiański Labirynt”

Przepłynięcie całości zajmuje 2-3 dni. Narew to rzeka wielokorytowa, której odnogi tworzą istny labirynt. Żeby nie zabłądzić, radzimy trzymać się głównego (najszerszego) koryta.

0 km Suraż – Spływ zaczynamy z okolic mostu. Płyniemy głównym korytem.
9 km Uhowo – rzeka płynie blisko zabudowań. Około pół kilometra przed mostem kolejowym po prawej stronie jest plaża miejska, z kąpieliskiem niestrzeżonym, wiatami i wieżą widokową. W Uhowie są sklepy spożywcze. W domu kultury znajduje się „Galeria Narwiańska”. Wypływając z plaży w Uhowie pomiędzy mostem kolejowym a drogowym, trafiamy na rozwidlenie. Należy płynąć korytem po prawej. Dalej mijamy las sosnowy, w którym niektórzy turyści biwakują. Jest to jednak własność prywatna.
17 km Bokiny – Główne koryto przepływa tuż przy wsi. Przy kościele jest dobry punkt widokowy na dolinę. Wypływając z Bokin należy się trzymać środka koryta, ponieważ przy brzegu zdarzają się kamienie, które mogą utrudniać pływanie. Na tym odcinku może się dać we znaki nieprzyjemny zapach dochodzący z pobliskiej fabryki mączki kostnej. Za wsią przepływamy pod mostem na Narwi.
21 km Topilec – Za miejscowością dogodne miejsce do rozbicia namiotów jest na wyspie z sosnowym lasem, gdzie zlokalizowano wieżę widokową i wiatę turystyczną. Żeby tu dopłynąć trzeba się trzymać prawych odnóg.
25 km Kolonia Topilec – w miejscowości znajdują się dwa pola biwakowe: prywatne na początku wsi i pole NPN – na końcu wsi po prawej stronie (stoi na nim wieża widokowa). Do pola biwakowego NPN dopływa się kanałem odbijającym na prawo. Szlak prowadzi głównym korytem, środkiem doliny. 
31 km Waniewo – znajduje się tu też wejście na kładkę Waniewo – Śliwno oraz wież widokowa nad rzeką. W sezonie w miejscowości funkcjonuje sklep spożywczy, w którym można również kupić kawę i przekąski typu fast food.  Płynąc dalej w kierunku Kurowa, należy zwracać uwagę na znaki i niedaleko za Waniewem odbić w
lewo.
37 km Kurowo – aby dotrzeć do siedziby parku należy dopłynąć do przystani w Kurowie. Przy siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego jest pole biwakowe wyposażone w łazienki (prysznice, toalety) oraz dwie altany z dostępem do prądu. Wypływając z Kurowa należy się kierować na główne koryto, najlepiej wzdłuż żółtego szlaku.
40 km „Koziołek” – do tej szesnastowiecznej reduty można dopłynąć z głównego koryta Narwi, wpływając w wąski kanał znajdujący się po lewej stronie (przy znaku nr 8). Przy znaku nr 9 nie skręcamy na Kurówkę, ale odbijamy w prawo w kierunku Radul i Rzędzian.
42 km Radule – wieś na lewym brzegu, ale nie ma do niej dogodnego dojścia od strony rzeki
44 km Kolonia Rzędziany – dopływając do Rzędzian wypatrujemy znaku po lewej stronie (przed kamiennym progiem), który nakieruje nas na kanał doprowadzający do gospodarstwa agroturystycznego „U Żendziana”. 
Fragment szlaki na odcinku Radule – Rzędziany (ok. 5 km) jest obecnie wyłączony z użytkowania.